× بستن تبلیغات
مه
14
2018

دعوتنامه فرانسه

دعوتنامه فرانسه

دعوتنامه فرانسه یکی از آیتم هایی ست که روند دریافت ویزای این کشور را سرعت می بخشد، در این مقاله راجع به انواع دعوتنامه و چگونگی دریافت آن ها صحبت می کنیم. فرانسه یکی از پیشرفته ترین و برترین کشورهای اروپای غربی ست که از اعضای پیمان شینگن نیز می باشد. برای آگاهی از نکات مهم در خصوص ویزا و دعوتنامه ما را در ادامه مقاله همراهی کنید.

درباره فرانسه

تعریف دعوتنامه

دعوتنامه، نامه ای که از طرق فرد مقیم در کشور مقصد برای شما ارسال می گردد. دعوتنامه نشان دهنده این است که شما در این کشور آشنایی دارید و در صورت لزوم می توانید از کمک های او بهره مند شوید. همچنین با در دست داشتن این دعوتنامه حساسیت سفارت بر هدف سفر شما کاهش می یابد و می توانید روند مربوط به پرونده با سرعت بیشتری پیش رو بگذارید.

دعوتنامه فرانسه

دعوتنامه های فرانسه در هر نوعی تاثیری قابل قبول بر روی اخذ ویزا دارد، اما در مواردی خاص هم بدون وجود آن هرگز قادر به ارائه درخواست خواهید بود. به عنوان مثال اگر قصد دارید در یک نمایشگاه شرکت کنید باید دعوتنامه مرتبط با آن را ارائه دهید، بدون در دست داشتن این دعوتنامه به پرونده ویزای شما رسیدگی نخواهد شد. در هر بخش لزوم وجود و یا عدم وجود دعوتنامه فرانسه مطرح شده است.

دعوتنامه های فرانسه

مدارک مورد نیاز دعوتنامه فرانسه

همراه با دعوتنامه کشور فرانسه باید مدارک دیگری را نیز به سفارت ارائه دهید تا به درخواست شما ترتیب اثر داده شود، این مدارک برای هر نوع از ویزا و دعوتنامه متفاوت است اما در این بخش به برخی از مدارک کلی که برای همه ویزاها الزامی ست اشاره می شود:

 1. شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی آن ها
 2. فرم پر شده درخواست ویزا با درج امضا و مشخصات
 3. 2 عدد عکس رنگی که مشخصات آن با مشخصات عکس گذرنامه یکی باشد.
 4. گواهی اشتغال به کار در ایران (این مورد می تواند دلیلی باشد بر برگشت شما به کشور)
 5. اسناد مالکیت برای اثبات توانایی مالی و همچنین ارائه مستنداتی در خصوص بازگشت به کشور
 6. پرینت حساب بانکی که نشان دهنده گردش مالی تا در بانک مورد نظر باشد.
 7. پاسپورت که از تاریخ اعتبار آن حداقل 3 ماه باقی مانده باشد.
 8. بیمه مسافرتی که ارائه آن الزامی ست.

سفارت اجازه دارد هر نوع مدارک دیگری را از شما درخواست کند و حدود 48 ساعت برای ارائه مجدد آن ها به شما فرصت داده می شود.

مدارک مورد نیاز دعوتنامه های فرانسه

انواع دعوتنامه فرانسه

دعوتنامه برای اخذ ویزای فرانسه مورد استفاده قرار می گیرد، در ادامه به انواع مختلفی از دعوتنامه های فرانسه مانند دعوتنامه توریستی فرانسه، دعوتنامه تجاری، دعوتنامه کاری، دعوتنامه تحصیلی فرانسه دعوتنامه خانوادگی  و دعوتنامه نمایشگاهی فرانسه اشاره می گردد.

دعوتنامه توریستی فرانسه

فرانسه یکی از مقاصد اصلی گردشگری اروپاست که سالانه میزبان گردشگرانی با ملیت های متفاوت است. در این بخش از مقاله قصد داریم راجع به دعوتنامه توریستی فرانسه صحبت کنیم، این دعوتنامه مختص افرادی ست که با هدف گردش و تفریح به فرانسه سفر می کنند. اگر کسی از اقوام یا آشنایان شما در این کشور سکونت دارد می تواند دعوتنامه ای را جهت سهولت مراحل اخذ ویزا برای تان ارسال نماید. ناگفته نماند که دعوتنامه باید به زبان کشور مقصد یعنی فرانسوی نوشته شود. توجه داشته باشید که مندرجات ذکر شده در متن دعوتنامه ارسالی باید با اهداف و گفته های شما نیز تطابق داشته باشد در غیر اینصورت نه تنها مورد قبول نخواهد بود بلکه مسئول سفارت را به شک خواهد انداخت و روند رسیدگی به پرونده تان به تعویق می افتد.

همانطور که می دانید دعوتنامه کشور فرانسه نمی تواند تضمینی باشد برای اخذ ویزا اما می تواند روند صدور و رسیدگی به پرونده شما را سرعت ببخشد. پس اگر می خواهید دعوتنامه توریستی فرانسه را به موقع دریافت کنید و برنامه تعطیلات و تفریح تان بر هم نخورد هر چه زودتر دست به کار شوید. در این مقاله به نکاتی که باید هنگام ارسال دعوتنامه به آن توجه شود اشاره می گردد. همچنین اگر زمان خاصی را برای تور فرانسه مد نظر دارید حتما با ارسال کننده دعوتنامه در میان بگذارید.

دعوتنامه توریستی فرانسه

دعوتنامه فامیلی فرانسه

نوع دیگری از دعوتنامه های فرانسه، دعوتنامه خانوادگی یا خویشاوندی ست، که برای ارسال آن باید به مسئول آن در شهرداری واقع در کشور فرانسه مراجعه کرد. این نوع دعوتنامه تضمینی فرانسه مختص افراد خانواده شماست خویشاوندی نزدیکی با شما دارند، این افراد عبارتند از: برادر، خواهر، مادر، پدر، مادربزرگ، پدربزرگ، نوه، خواهرزاده و برادرزاده و … . اسامی ذکر شده در الویت هستند و به درخواست آن ها بیشتر توجه می گردد اما در صورت نیاز می توانید از دیگر اشنایان و اقوام خود که در کشور فرانسه ساکن هستند نیز کمک بگیرید. از نکات مهمی که باید در خصوص این نوع از دعوتنامه مورد توجه قرار دهید اجتناب از سفرهای خانوادگی ست، چراکه اگر برای همه اعضا خانواده دعوتنامه ارسال شده باشد مسئول سفارت سخت گیری بیشتری درخصوص مصاحبه و روند صدور پرونده دارد.

اگر می خواهید برای پدر، مادر، پدربزرگ و یا مادر بزرگ تان دعوتنامه خانوادگی فرانسه را ارسال نمایید، در جهت کمک بیشتر به روال پرونده آن ها خودتان متن درخواست ویزا را نیز به زبان فرانسوی بنویسید، این موضوع و راهنمایی آن ها در جریان صدور ویزا می تواند نتیجه ای مثبت را به دنبال داشته باشد.

دعوتنامه تحصیلی فرانسه

این نوع دعوتنامه فرانسه برای افرادی ست که به قصد تحصیل به کشور فرانسه سفر می کنند، این کشور دارای دانشگاه هایی با جایگاه های برتر است که تاکنون نخبگان زیادی در آن تحصیل کرده اند اگر قصد تحصیل دارید و می خواهید روند صدور ویزای تان به خوبی پیش برود باید دعوتنامه صادر شده از دانشگاه مربوطه را به سفارت ارائه دهید، بدون ارائه دعوتنامه قادر به دریافت ویزا نیستید. برای تحقق این امر مراحل باید با مسئولین مربوطه در دانشگاه مقصد در ارتباط باشید و پس از گرفتن پذیرش از آن ها بخواهید که دعوتنامه مربوطه را برای شما ارسال نمایند.

دعوتنامه تحصیلی فرانسه

دعوتنامه تجاری فرانسه

این نوع از دعوتنامه تضمینی فرانسه برای سفرهای تجاری، سرمایه گذاری، شرکت در همایش و کنفرانس، شرکت در ملاقات ها و جلسات کاری و موارد این چنینی مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان مثال اگر قرار است با مسئولین یک شرکت بزرگ در فرانسه ملاقات داشته باشید باید از آن ها بخواهید که دعوتنامه مرتبط را برای شما ارسال نمایند تا بتوانید مستنداتی معتبر در خصوص هدف تان به سفارت ارائه دهید. در برخی از سفرهای تجاری خاص صدور ویزا بدون وجود دعوتنامه امکان پذیر  نیست.

دعوتنامه نمایشگاهی فرانسه

این نوع دعوتنامه نیز برای کسانی ارسال می شود که قصد شرکت در نمایشگاه های بین المللی را دارند، افرادی که متقاضی ویزای نمایشگاهی هستند به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. افرادی که غرفه اجاره کرده اند و قصد دارند ایده و محصولات خود را در معرض دید بازدیدکنندگان بگذارند. این دسته از متقاضیان باید دعوتنامه نمایشگاهی که حاوی جزئیات سفرشان است را به سفارت ارائه دهند.
 2. افرادی که در حال تحصیل در زمینه نمایشگاه برگزار شده هستند و می خواهند اطلاعات خود را در این زمینه گسترش دهند. این متقاضیان می توانند درخواست دریافت دعوتنامه از مسئولین نمایشگاه را داشته باشند تا بتوانند خود را به نمایشگاه برسانند.
 3. افرادی که در زمینه مربوطه در حال فعالیت هستند و قصد دارند در جهت بهبود و گسترش کسب و کارشان قدم بردارند. این دسته از متقاضیان نیز می توانند از مسئولین نمایشگاه درخواست کند که برای شان دعوتنامه ارسال گردد.
 4. افرادی که قصد خرید محصولات ارائه شده در نمایشگاه را دارند و مسئولیت این امر بر عهده آنهاست.
 5. در این میان شرکت هایی هستند که بدون ارائه درخواست از طرف مسئولین نمایشگاه دعوتنامه دریافت می کنند و نیازی به پیمودن مراحل تعیین شده ندارند.

ناگفته نماند که در این نوع از دعوتنامه فوری فرانسه ذکر مدت زمان سفر و تاریخ آغاز و پایان نمایشگاه الزامی ست.

دعوتنامه نمایشگاهی فرانسه

دعوتنامه کاری فرانسه

فرصت های کاری در کشور فرانسه زیاد است، اگر قصد اخذ ویزای کاری فرانسه را دارید باید دعوتنامه مربوطه را نیز به سفارت ارائه دهید. این دعوتنامه باید از طرف شرکت و یا کارفرمایی که قصد دارید برای او کار کنید ارسال شود و حاوی همه جزئیات مد نظر سفارت باشد. در ادامه به برخی از این جزئیات اشاره می گردد:

 1. جذب نیروی کار بر اساس قوانین کشور فرانسه
 2. اثبات کارایی داشتن فرد جهت فعالیت در آن کشور
 3. بر عهده گرفتن امور اقامت او
 4. در مواردی نیز موظف به تعیین محل اقامت فرد متقاضی و ارائه آدرس آن در دعوتنامه است.
 5. ارائه مدارک معتبر در خصوص شرکت ثبت شده الزامی ست.
 6. مسئولیت فرد استخدام شده با کارفرما است و این موضوع باید توسط کارفرما یا شرکت تایید شود.

دعوتنامه کاری فرانسه

دریافت دعوتنامه فرانسه

اگر می خواهید دعوتنامه فرانسه را جهت بهبود روند رسیدگی به پرونده ویزای فرانسه خود یا خانواده تان دریافت کنید ، سریع تر اقدام کرده و درخواست خود را با یکی از اقوام تان که در این کشور سکونت دارد در میان بگذارید، از او بخواهید که هنگام پر کردن فرم دعوتنامه به همه نکات دقت کند و اصل صداقت را نیز در نظر بگیرد، اهدافی که برای اخذ ویزا مطرح می کنید باید با مطالب ذکر شده در متن دعوتنامه همخوانی داشته باشد.

ارسال دعوتنامه فرانسه

در این بخش برخی از نکاتی که باید در هنگام ارسال دعوتنامه از کشور فرانسه به آن ها توجه کنید ذکر می شود، همه موارد را به خاطر بسپارید:

 1. اولین نکته ای که به آن توجه می شود رابطه فرد ارسال کننده دعوتنامه فرانسه با فرد دریافت کننده است، اگر رابطه خویشاوندی دارید باید مدارک لازم در جهت اثبات این رابطه به سفارت ارائه گردد، در غیر اینصورت قابل قبول نخواهد بود.
 2. ذکر مشخصات فرد ارسال کننده دعوتنامه الزامی ست که در بخش بعد به طور مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت.
 3. تعیین محل اقامت شخص درخواست کننده ویزا الزامی ست، آدرس دقیق آن باید در دعوتنامه ارسالی درج گردد.
 4. تاریخ تنظیم دعوتنامه را نیز در فرم مربوطه درج کنید چرا که این مورد نیز الزامی ست و به آن توجه می شود.
 5. مراحل ارسال دعوتنامه را از طریق پست بین الملل طی کنید و پیگیر روند ارسال آن و اینکه به موقع به دست دریافت کننده برسد، باشید.

ارسال دعوتنامه های فرانسه

نکاتی برای انواع دعوتنامه فرانسه

دعوتنامه های فرانسه انواع مختلفی دارد که نکات ذکر شده در بخش قبل بیشتر مرتبط با نوع خویشاوندی و توریستی بود، در این بخش نکاتی دیگر برای انواع دیگر آن یعنی نوع تجاری، کاری، نمایشگاهی و تحصیلی ذکر می شود:

 1. اگر ویزای شما از نوع کاری است باید دعوتنامه کاری فرانسه برای شما ارسال گردد و کارفرما و یا شرکت مربوطه موظف به ارسال این دعوتنامه است. آن ها باید مسئولیت اقامت و کار شما در کشور مبدا را بر عهده بگیرند و همه موارد لازم را در فرم دعوتنامه به ثبت برسانند.
 2. در دعوتنامه تضمینی فرانسه از نوع نمایشگاهی باید جزئیات مربوط به سفر و تاریخ آغاز و پایان نمایشگاه ذکر شود، همچنین درج هدف شما از شرکت در این نمایشگاه نیز الزامی ست.
 3. دعوتنامه فوری فرانسه از نوع تحصیلی نیز باید همه جزئیات را در بر داشته باشد، جزئیاتی چون رشته و مقطع تحصیلی، آدرس دانشگاه و نوع پذیرش و موارد این چنینی.

نکاتی برای انواع دعوتنامه فرانسه

مشخصات فرد ارسال کننده دعوتنامه فرانسه

فردی که دعوتنامه را برای شما ارسال می کند باید دارای مشخصات و ویژگی های خاصی باشد که در ادامه به برخی از جامع ترین آن ها اشاره می شود:

 1. بالغ باشد و اقامت دائم کشور فرانسه را دریافت کرده باشد، برای این موضوع سن قانونی مشخص شده است.
 2. باید از وضعیت مالی مناسبی برخوردار باشد و مالیات های خود را به موقع پرداخت نماید.
 3. برخورداری از حداقل حقوق ماهیانه تعیین شده در کشور فرانسه الزامی ست.
 4. باید صاحب یک خانه باشد و یا محل اقامت او دارای متراژی مناسب و قابل قبول باشد. اگر پس از بررسی مشخص شود که خانه ای که در آن اقامت دارد شرایط لازم برای اقامت مهمان را ندارد با درخواست ارسال دعوتنامه اش موافقت نخواهد شد.

مدارک لازم برای ارسال دعوتنامه فرانسه

فرد ارسال کننده باید مدارکی را به سفارت و یا بخش مربوطه ای که تعیین شده است ارائه دهد که در ادامه لیستی از آن ها آورده شده است:

 1. ارائه کارت شناسایی، کارت اقامت و یا پاسپورت که نشان دهنده هویت شخص باشد الزامی ست.
 2. باید گواهی در خصوص داشتن مسکن ارائه گردد که این گواهی می تواند شامل مواردی چون قبوض برق، گاز، آب، تلفن و یا قرار داد اجاره خانه باشد، تاریخ همه این موارد باید حداکثر متعلق به 3 ماه قبل باشد و گواهی های قدیمی تر مورد قبول نخواهد بود.
 3. ارائه فیش حقوقی 3 ماه گذشته و همچنین گواهی پرداخت مالیات الزامی ست.
 4. توانایی مالی فرد باید به اثبات برسد که در این راستا نیز ممکن است مدارک دیگری از شما درخواست شود.
 5. تمبر مالیاتی نیز هزینه ای معادل 30 یورو دارد که باید اداره مالیات و دفترهای فروش روزنامه تهیه کنید.

دقت کنید که برای هر فرد بالای 18 سال باید دعوتنامه جداگانه ارسال گردد و طبق قوانین امکان ارسال یک دعوتنامه برای زوجی که فرزندان زیر 18 سال دارند امکان پذیر است.

مدارک لازم برای ارسال دعوتنامه های فرانسه

ارائه دعوتنامه به سفارت فرانسه

در این بخش آدرس سفارت تهران جهت ارائه دعوتنامه فرانسه ذکر شده است، برای ارائه مدارک خود باید به این آدرس مراجعه نمایید: تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک 64-66. ساعات فعالیت مسئولین سفارت از 8 و 30 دقیقه صبح تا 4 بعد از ظهر در روزهای یکشنبه تا پنج شنبه می باشد.

دعوتنامه فرانسه برای افراد کمتر از 18 سال

زمانی که دعوتنامه برای افراد کم تر از 18 سال ارسال می شود باید همه مدارک مربوط به صدور ویزای آن ها توسط والدین او و با اعلام رضایت آن ها صورت پذیرد، در غیر اینصورت امکان صدور ویزا و رسیدگی به پرونده شان وجود ندارد.

دریافت وقت سفارت برای ارائه دعوتنامه فرانسه

دریافت وقت سفارت فرانسه یکی از مراحل مهم اخذ ویزا است، برای ارائه دعوتنامه های فرانسه باید به سفارت مراجعه کنید اما انجام مصاحبه بدون گرفتن نوبت امکان پذیر نخواهد بود، پس دقت لازم را داشته باشید و به موقع اقدامات لازم جهت دریافت وقت را انجام دهید. در روز مصاحبه باید دعوتنامه مورد نظر همراه با دیگر مدارک تعیین شده که قبل تر به آن اشاره شد به مسئول تعیین شده تحویل دهید و منتظر سوال های او بمانید. برای تعیین تاریخ دعوتنامه بازه زمانی مورد نیاز برای وقت سفارت را نیز در نظر بگیرید که در بخش بعد بیشتر راجع به آن صحبت خواهیم کرد. ناگفته نماند که پرداخت هزینه روادید نیز در روز مصاحبه الزامی ست.

دریافت وقت سفارت برای ارائه دعوتنامه های فرانسه

تاریخ اعتبار دعوتنامه فرانسه

تاریخ اعتبار دعوتنامه فرانسه از مواردی ست که کمتر مورد توجه قرار می گیرد، در اکثر موارد روند رسیدگی به درخواست ویزای شما چندین ماه زمان می برد و اگر زمان مصاحبه مسئول سفارت متوجه شود که تاریخ درج شده در دعوتنامه گذشته است و دیگر معتبر نیست، آن دعوتنامه ارزش خود را از دست می دهد. فرا رسیدن تاریخ انقضای دعوتنامه نشان از ضعف مدارک شما دارد، بنابراین از شخص ارسال کننده دعوتنامه بخواهید که به تاریخ دقت کند و همه مراحل قبل و بعد از ارائه درخواست را در نظر بگیرد. اگر بخواهید پس از انقضا دعوتنامه مجددا درخواست دریافت آن را ارائه دهید زمان زیادی در این بین صرف می شود و شاید تا ماه های زیادی موفق به اخذ ویزای تان نشوید.

درباره نویسنده:

فرستادن دیدگاه

× بستن تبلیغات